Tuomarit

 

Tuomarit - Judges


Näyttelytoimikunta pidättää oikeuden tuomarimuutoksiin tarvittaessa.
 
 


Lauantai - Saturday

FCI 2 varalla kaikille ryhmän 2 roduille / reserve judge for FCI 2; Rune Fagerström, FI
apinapinseri,
estrelanvuoristokoirat,
hovawart, leonberginkoira ja pinseri 
George Schogol, GA affenpinscher,
estrela mountain dogs,
hovawart,
leonberger and
pinscher
appenzellinpaimenkoira,
berninpaimenkoira,
entlebucinpaimenkoira ja
isosveitsinpaimenkoira
Johnny Andersson, SE appenzell cattle dog,
bernese mountain dog,
entlebuch cattle dog and
great swiss mountain dog
bernhardinkoirat,
kääpiösnautserit,
snautserit ja
suursnautserit
Patricia De Coning, ZA saint bernhards,
miniature schnauzers.
schnauzers and
giant schnauzers
bokseri,
bullmastiffi,
mastiffi ja
newfoundlanninkoira
Marit Sunde, NO boxer,
bullmastiff,
mastiff and
newfoundland

bordeauxindoggi,
bukovinankoira,
castro laboreironkoira,
dogo argentino,
espanjanmastiffi,
kaukasiankoira,
keskiaasiankoira,
landseer,
napolinmastiffi,
pyreneittenmastiffi,
sao miguelinfila,
shar pei,
tanskalais-ruotsalainen pihakoira,
tiibetinmastiffi ja
venäjänmustaterrieri

Johan Juslin, FI dogue de bordeaux,
bukovina,
castro laboreiro,
dogo argentino,
spanish mastiff,
caucasian shepherd dog,
central asian shepherd dog,
landseer,
neapolitan mastiff,
pyrenean mastiff,
sao miguel,
shar pei,
danish-swedish yard dog,
tibetan mastiff and
russian black terrier

 
cane corso ja
fila brasilero
Leila Kärkäs, FI italian corso dog and
fila brasilero
dobermanni ja
kääpiöpinseri
Maija Lehtonen, FI dobermann and
miniature pincher
englanninbulldoggi Marjo Nygård, FI english bulldog
mallorcan doggi ja
tanskan dogit
Nina Janger, FI majorca mastiff and
great danes
pyreneittenkoira Robin Newhouse, GB pyrenean dog
rottweiler Patricia Gilliard, USA rottweiler
muut rodut Kari Järvinen, FI other breeds
FCI 3 varalla kaikille ryhmän 3 roduille / reserve judge for FCI 3; Rune Fagerström, FI
amerikankääpiökettuterrieri,
andalusianrottakoira,
brasilianterrieri,
englanninkääpiöterrieri,
glen of imaalinterrieri,
manchesterinterrieri,
saksanmetsästysterrieri,
silkkiterrieri,
skyenterrieri ja
yorkshirenterrieri
Hanne Laine Jensen, DK toy fox terrier,
andalucia ratt terrier,
brasilian terrier,
english toy terrier,
irish glen og imaal terrier,
manchester terrier,
grman hunting terrier,
autralian silky terrier,
skye terrier and
yorkshire terrier

 
amerikanstaffordshirenterrieri ja
dandiedinmontinterrieri
Marjo Nygård, FI american staffordshire terrier and
dandiedinmont terrier
australianterrieri,
ceskyterrieri ja
tenderfieldinterrieri
Nina Janger, FI australian terrier,
cesky terrier and
tenderfield terrier
bedlingtoninterrieri,
cairnterrieri,
skotlanninterrieri,
valkoinen länsiylämaanterrieri ja
vehnäterrieri
Anna-Lena Munkvall, SE bedlington terrier,
cairn terrier,
scottish terrier,
west highland white terrier and
irish soft coated weathen terrier
bullterrieri ja
kääpiöbullterrieri
Leila Kärkäs, FI bull terrier and
miniature bull terrier
irlanninterrieri,
kettuterrierit,
kerrynterrieri,
lakelandinterrieri,
staffordshirenbullterrieri ja
walesinterrieri
John R. Boozer, USA irish terrier,
fox terriers,
kerry blue terrier,
lakeland terrier,
staffordshire bull terrieri and
wales terrier
jackrusselinterrieri ja
parsonrusselinterrieri
Kari Järvinen, FI jack russell terrieri and
parson russell terrieri
japaninterrieri,
norfolkinterrieri,
norwichinterrieri ja
sealyhaminterrieri
Kirsi Nieminen, FI japanese terrier,
norfolk terrier,
norwich terrier and
sealyham terrier
muut rodut Rune Fagerström, FI other breeds

 

FCI 4 varalla kaikille ryhmän 4 roduille / reserve judge for FCI 4; Eeva Resko, FI
karkeakarvaiset mäyrakoirat ja
pitkäkarvaiset mäyräkoirat
Unto Timonen, FI dachshunds wire-haired and
long-haired
lyhytkarvaiset mäyräkoirat Alessandro Zeppi, IT dachshunds smooth-haired
FCI 5 varalla kaikille ryhmän 5 roduille / reserve judge for FCI 5; Rune Fagerström, FI
akita ja
alaskanmalamuutti
Alessandro Zeppi, IT akita and
alaskan malamute
american eskomo dog,
chow chow,
dansk spitz,
grönlanninkoira,
koreanjindokoira,
meksikonkarvatonkoirat,
perunkarvatonkoirat,
thai ridgeback ja
volpino italiano
Eeva Resko, FI american eskimo dog,
chow chow,
dansk spitz,
greenland dog,
korean jindo dog,
xoloitzcuintles,
peruvian hairless dogs,
thai ridgeback and italian volpino
amerikanakita ja
shiba
Patricia Gilliard, USA american akita and
shiba
basenji,
faaraokoira ja
ibizanpodencot
Ben Reynolds-Frost, GB basenji,
pharaoh dog and
ibizan podencos
buhund,
hälleforsinkoira,
kaanaankoira,
lapinporokoira,
lunnikoira,
musta norjanhirvikoira,
ruotsinlapinkoira,
suomenlapinkoira ja
valkoinen ruotsin hirvikoira
Riitta Niemelä, FI norwegian buhund,
hälleforsdog,
canaan dog,
lapponian herder,
norwegian lundehund,
norwegian elkhound black,
swedish lapphund,
finnish lapphund and
swedish white elkhound
cirneco dell'etna Ann Roth, USA cirneco dell'etna
harmaa norjanhirvikoira,
islanninlammaskoira,
itäsiperianlaika,
jämtlanninkoira,
karjalankarhukoira,
länsisiperianlaika,
pohjanpystykorva,
suomenpystykorva,
taiwaninkoira ja
venäläis-eurooppalainen laika
Pekka Teini, FI norwegian elkhound grey,
islandic sheepdog,
east siberian laika,
jämthund,
karelian bear dog,
west siberian laika,
norrbottenspitz,
finnish spitz,
taiwan dog and
russian-european laika

 
länsigöötanmaanpystykorva,
keeshond ja
samojedinkoira
Robin Newhouse, GB swedish vallhund,
keeshond and
samoyed
grosspitzit,
kleinspitzit ja
pomerian
Matti Tuominen, FI grosspitz,
kleinsitz and
pomerian
mittelspitzit ja
siperian husky
Gunilla Sandberg, SE mittelspitz and
siberian husky
muut rodut Jetta Tschokkinen, FI other breeds
FCI 7 varalla kaikille ryhmän 7 roduille / reserve judge for FCI 7; Rune Fagerström, FI
italianseisoja Alesandro Zeppi, IT bracco italiano
karkeakarvainen saksanseisoja,
lyhytkarvainen saksanseisoja,
pointteri ja
punainen irlanninsetteri
Ann Roth, USA german wire-haired pointing dog,
german short-haired pointing dog,
englinsh pointer and
irish red setter
englanninsetteri,
gordoninsetteri,
isomunsterinseisoja,
unkarinvizslat,
pienimunsterinseisoja,
punavalkoinen irlanninsetteri ja
weimarinseisojat
Jetta Tschokkinen, FI english setter,
gordon setter,
large munsterland,
hungarian pointers
small munsterland,
irish red and white setter and
weimaraners
muut rodut Pekka Teini, FI other breeds
 
LOPPUKILPAILUT LAUANTAI /
FINAL COMPETITION ON SATURDAY
FCI 2 George Schogol, GA
FCI 3 Hanne Laine Jensen, DE
FCI 4 Eeva Resko, FI
FCI 5 Pekka Teini, FI
FCI 7 Jetta Tschokkinen, FI
Paras kasvattajaluokka/
Best breeder's group
Hanne Laine Jensen, DE
Paras Veteraani /
Best Veteran
George Schogol, GA
Junior handler SM-osakilpailu Tarja Löfman, FI
Royal Canin Junior Patricia De Coning, ZA
Sunnuntai - Sunday
 
FCI 1 varalla kaikille ryhmän 1 roduille / reserve judge for FCI 1; Rune Fagerström, FI
australianpaimenkoira,
brienpaimenkoira ja
sileäkarvainen collie
Charlott Sandberg, SE australian shepherd,
briard and
smooth collie
belgianpaimenkoirat,
komondor,
mudi,
pulit ja
pumi
Nina Janger, FI belgian shepherds,
komondor,
mudi,
pulis and
pumi
bordercollie,
hollanninpaimenkoirat ja
itäeuroopanpaimenkoira
Johan Juslin, FI border collie,
dutch shepherd dogs and
east european shepherd 
lancashirenkarjakoira,
pitkäkarvainen collie ja
vanha englanninlammaskoira
Robin Newhouse, GB lancashire heeler,
rough collie and
bobtail
partacollie,
pyreneittenpaimenkoirat ja
schapendoes

 
Anna-Lena Munkvall, SE bearded collie,
pyrenean sheepdogs and
dutch schapendoes
saksanpaimenkoirat ja
shetlanninlammaskoira
Johnny Andersson, SE german shepherds and
shetland sheepdog
valkoinenpaimenkoira Leila Kärkäs, FI swiss white shepherd
welsh corgi cardigan ja
welsh corgi pembroke
Gunilla Sandberg, SE welsh corgi cardigan and
welsh corgi pembroke
muut rodut Hanne Laine Jensen, DK other breeds
 
FCI 6 varalla kaikille ryhmän 6 roduille / reserve judge for FCI 6; Rune Fagerström, FI
amerikankettukoira,
beagle ja
pesukarhukoira
Ann Roth, USA american foxhound,
beagle and
black and tan coonhound
dalmatiankoira ja
rhodesiankoira
Unto Timonen, FI dalmatian and
rhodesian ridgeback
dreeveri ja 
vihikoira
Leila Kärkäs, FI drever and
bloodhound
muut rodut Pekka Teini, FI other breeds
 
FCI 8 varalla kaikille ryhmän 8 roduille / reserve judge for FCI 8; Rune Fagerström, FI
ameririkancockerspanieli ja
cockerspanieli
Ann Roth, USA american cocker spaniel and
english cocker spaniel
englanninspringerspanieli ja
sileäkarvainennoutaja
Alessandro Zeppi, IT english springer spaniel and
flat coated retriever
epanjanvesikoira,
irlanninvesispanieli,
kooiekerhondje ja
portugalinvesikoira
Jetta Tschokkinen, FI spanish waterdog,
irish water spaniel,
nederlandse kooikerhondje and
portuguese water dog
clumberinspanieli ja
kiharakarvainennoutaja
Leila Kärkäs, FI clumber spaniel and
curly coated retriever
kultainennoutaja Maija Lehtonen, FI golden retriever
labradorinnoutaja Kirsi Nieminen, FI labrador retriever
muut rodut Riitta Niemelä, FI other breeds
 
FCI 9 varalla kaikille ryhmän 9 roduille / reserve judge for FCI 9; Rune Fagerström, FI
bolognese,
cavalier kingcharlesinspanieli ja
tiibetinterrieri
Tarja Löfman, FI bolognese,
cavalier king charles spaniel and
tibetan terrier
bostoninterrieri,
mopsi ja
ranskanbulldoggi
Marit Sunde, SE boston terrier,
pug and
french bulldog
chihuahuat Patricia de Coning, ZA chihuahuas
coton de tulear,
löwchen ja
maltankoira
Johan Juslin, FI coton de tulear,
little lion dog and
maltease
bichon frise,
kiinanpalatsikoira,
kingcharlesinspanieli,
lhasa apso,
papillon,
phälene ja
prahanrottakoira
Kari Järvinen, FI bichon frise,
pegenese,
king charles spaniel,
lhasa apso,
papillon,
phälene and
prazsky krysarik
havannankoira,
kiinanharjakoira ja
kromforhländer
George Schogol, GA havanese,
chinese crest and
kromforhländer
tiibetinspanieli Patricia Gilliard, USA tibetan spaniel
iso villakoirat Anna-Lena Munkvall, SE poodles, standard
keskikokoinen villakoirat,
kääpiö villakoirat ja
toy villakoira
Matti Tuominen, FI medium size poodles,
miniature poodles and
toy poodle
muut rodut Rune Fagerström, FI other breeds
FCI 10 varalla kaikille ryhmän 10 roduille / reserve judge for FCI 10; Rune Fagerström, FI
afgaaninvinttikoira Jetta Tschokkinen, FI afganhound
englanninvinttikoira ja
saluki
Ben Reynolds-Frost, GB greyhound and
saluki
whippet John R. Boozer, USA whippet
italianvinttikoira Maija Lehtonen, FI italian greyhound
muut rodut Eeva Resko, FI other breeds
LOPPUKILPAILUT SUNNUNTAI /
FINAL COMPETITION ON SUNDAY
FCI 1 Hanne Laine Jensen, DK
FCI 6 Pekka Teini, FI
FCI 8 Leila Kärkäs, FI
FCI 9 Kari Järvinen, FI
FCI 10 Maija Lehtonen, FI
Paras kasvattajaluokka /
Best breeder's group
Hanne Laine Jense, DK
Paras veteraani /
Best veteran
George Schogol, GA
Junior handler kilpailu ja
piirin mestaruus
Marjo Nygård, FI
Royal Canin Junior Patricia de Coning, ZA
Näyttelyn kaunein /
Best In Show
Rune Fageström, FI


 

 

Luotu Webnodella